O STRONIE

Ludzka odporność na stres przypomina łodygę bambusa: na pierwszy rzut oka nikt nie dałby wiary, jak bardzo jest elastyczna.

Jodi Picoult

Projekt ten powstał z myślą o milionach (nie, nie na koncie)… O milionach istnień, które żyją w błędnym przekonaniu na temat tego czym stres jest.

Założę się, że większość z Was drodzy czytelnicy (oczywiście nie Ty! Ale sąsiad to już napewno!) ma błędne przekonanie na temat stresu. Pewnie myślisz, że jest on zabójczy, a jeśli masz wrzody to na pewno są one spowodowane przez stres. Wolę nie wspominać o zaburzeniach kardiologicznych. Problemy z sercem, ciśnieniem? Na bank stres!

Mi też wmawiali te nie-do-konca-prawdziwe-stwierdzenia przez większość mojego życia. Na szczęście, kocham naukę, ze szczególnym wskazaniem na takie jak: psychologia, neuropsychologia, neurobiologia oraz bardziej holistyczne jak kognitywistyka, trening mentalny czy mindfulness . I między innymi właśnie te nauki/dziedziny pokazują coś zupełnie odmiennego. Przedstawiają one czym w istocie jest stres i jak z niego korzystać, tak aby on nie wykorzystywał Ciebie.

Z psychologią mam do czynienia już od ponad 12 lat, specjalizując się w niej od 5, więc jestem przekonany, że wiem o czym mówię! A, że podczas wnikliwego studiowania wyżej wymienionych nauk, przeczytałem setki książek (czasem baaardzo nudnych) i odbyłem nie jeden warsztat (i sam nie jeden przeprowadziłem) to czemu miałbym zachować tę wiedzę dla samego siebie? Gdzie duch empatii? 🙂

Bardzo duża część mojego doświadczenia to praca nad mentalnym przygotowaniem zawodników MMA, a uwierz mi, że mało jest rzeczy bardziej stresujących niż wyjście do oktagonu (popularnej klatki) przy ogromnej publice i wielkiej oprawie z nastawieniem „wszystko albo nic”. I tutaj nie ma drużyny, 11 piłkarzy, 6 siatkarzy, 4 wioślarzy. Jesteś tylko Ty i przeciwnik. Umiesz to sobie wyobrazić? Poczuj te emocje. Stres w takich sytuacjach bywa nie do zniesienia…

Dlatego w tym momencie zadaj sobie pytanie:

Chcesz zjeść, czy być zjedzonym?

W moim przypadku odpowiedź była oczywista i kiedy już sam uporałem się ze zjawiskiem stresu, zrozumiałem je i nauczyłem się wykorzystywać stres do swoich celów, jestem gotowy aby pomóc Tobie i innym. A stresowałem się dosłownie wszystkim, i to naprawdę bardzo mocno. Więc doświadczanie mam ogromne, zarówno praktyczne, jak i teoretyczne.

Czemu uważam, że mogę Ci pomóc?

Bo jestem Trenerem Stresu i przeszkoliłem w tym temacie już dziesiątki istnień, a mam aspiracje na setki, później tysiące i w końcu miliony. Nie godzę się na to aby stres zabijał dalej… Tfu! Nie stres, tylko błędne przekonanie o jego zabójczej naturze (bo jak pokazują badania to nie stres zabija, a przekonania na temat jego zabójczych tendencji- Keller, Litzelman 2012).

Dlatego

a co to oznacza dowiesz się właśnie z tego miejsca. Ten blog jest poświęcony mądremu i efektywnemu stresowaniu się. Pokażę Ci narzędzia, które zredukują zbędne napięcie w Twoim umyśle, wyjaśnię Ci jak należy się stresować oraz jak podchodzić do stresu. Dlatego jeśli odczuwasz teraz stres z jakiś powodów- to bardzo dobrze bo to oznacza, że żyjesz i Twoja reakcja neurobiologiczna przebiega zgodnie z planem. Resztę odkryjemy wspólnie.

Jeśli masz na coś przeznaczyć dzisiaj wolne 10 minut, to obiecuję Ci, że nauka stresu jest wyborem perfekcyjnym (i serio, nawet tak mało czasu wystarczy).

Uważam, że umiejętne stresowanie się jest jedną z ważniejszych kompetencji w XXI wieku.

Powodzenia,

Adrian Kaczkowski